Trwa ładowanie proszę czekać ...

Perfumy – jak sprawić, by pachniały dłużej?

12 stycznia 2018

Zapach ulubionych perfum nie zawsze trwa na skórze tak długo, jakbyśmy tego chcieli. Czasami ledwo minie poranek, a już trzeba powtarzać aplikację. To przekłada się na szybsze zużywanie perfum. Warto więc poznać przyczyny szybkiego wietrzenia zapachów i sposoby na ich zatrzymanie.

Dlaczego zapach perfum tak szybko znika?

Najczęściej perfumy szybko wietrzeją ze skóry osób z problemami z przesuszeniem. Niedostateczne nawilżenie sprawia, że zapach znika o wiele szybciej, niż w założeniu powinien. Dlatego problem ten w mniejszym stopniu dotyczy osób o skórze tłustej. Jakie jeszcze istnieją przyczyny wietrzenia perfum? To z pewnością nieprawidłowa aplikacja – zbyt mało perfum lub w miejscach, które nie sprzyjają ich utrzymywaniu się. Perfumy należy aplikować tam, gdzie tuż pod skórą krąży krew – na przykład w zgięciu łokcia. To błąd łatwy do wyeliminowania, podobnie jak kolejny – mała ilość olejków eterycznych w składzie perfum. O wiele dłużej utrzymują się perfumy o orientalnym zapachu, niż te owocowe i lekkie. Aby uzyskać lepszą trwałość, należy wybierać raczej perfumy, niż wody toaletowe, choć w wielu przypadkach mniejsza lub większa trwałość wynika raczej z typu zastosowanych olejków. Wreszcie zdarza się tak, że konkretne perfumy po prostu nie współgrają ze skórą osoby, która ich używa. Wszystko zależy od składu biochemicznego – nie zawsze zapach prezentuje się tak samo na każdej osobie, niekiedy także zmienia się czas jego wietrzenia. Na szczęście istnieje kilka dobrych, sprawdzonych sposobów na przedłużenie żywotności perfum.

Jak sprawić, by zapach został na dłużej?

Przed spryskaniem perfumami wybranych miejsc na skórze warto punktowo pokryć ją zwykłą, kosmetyczną, bezbarwną wazeliną. Dzięki temu składniki perfum wejdą w reakcję z tłustym preparatem i będą o wiele dłużej uwalniane. Ta metoda nie sprawdzi się, gdy mamy zamiast założyć satynowe ubranie czy koszulę – wazelina jest tłusta i z pewnością pozostawi nieatrakcyjne, trudne lub niemożliwe do usunięcia plamy. Warto pilnować także aplikowania perfum w odpowiednie miejsca. Do najlepszych należą zgięcia łokci, przestrzeń między piersiami, nadgarstki, zgięcia kolan, kostki, pachwiny – wszystkie te miejsca, gdzie jest ciepło i krąży krew. Ważną kwestią dla trwałości perfum jest także regularne nawilżanie skóry balsamami i kremami. Najlepiej kupić taki, który nie ma mocnego zapachu i aplikować go przed aplikacją perfum. Gdy wszystkie inne sposoby zawiodą, można rozważyć aplikowanie perfum na włosy lub ubrania. Warto też zawsze pamiętać, że z czasem przyzwyczajamy się do zapachu – niekiedy ponowna aplikacja jest nie tylko niepotrzebna, ale i niewskazana.