Kupujemy dużo kosmetyków, często za dużo. Mody szybko się zmieniają, różne rzeczy zyskują popularność, dajemy się skusić i tracimy mnóstwo pieniędzy. Dobre produkty można kupić za rozsądne pieniądze lub zamiast pięciu różnych kupić jeden, trochę droższy, a po przekalkulowaniu okazuje się znacznie tańszy od kupna kilku innych. Warto jest stosować się do poniżej wymienionych zasad rozsądnych zakupów, kiedy przymierzamy się do nabycia kosmetyków.
1. Promocje. Kosmetyki to produkty z wysokimi marżami, więc zazwyczaj pojawiają się promocje obniżające ceny o kilkadziesiąt procent. Wszelkie kody rabatowe z prasy czy Internetu też pomogą. Trzeba jedynie uważać na daty ważności kosmetyków. Produkty w promocji często są nie najnowsze, przez co możemy mieć problem z ich kompletnym zużyciem.
2. Swapping. Czyli po prostu wymienianie się kosmetykami. Zakupy kosmetyków czasami nie są specjalnie trafne i jeśli wymienimy się nimi z kilkoma koleżankami, na pewno każda na tym skorzysta.
3. Skarbonka. Oszczędzanie na koncie jest bardzo abstrakcyjne i często trudno się do tego zmusić. Odkładanie na jakiś lepszy kosmetyk w skarbonce jest znacznie lepszym i skuteczniejszym pomysłem.
4. Próbki. Próbka to też kosmetyk i warto o nią poprosić. Może ona wystarczyć na kilka użyć, a do tego uzyskamy doświadczenie z danym kosmetykiem i będziemy wiedzieć, czy się na niego zdecydować czy też nie.
5. Internet. Droższe rzeczy, takie jak perfumy, najlepiej kupować w sprawdzonych sklepach w Internecie.
6. Aukcje. Na aukcji w serwisie aukcyjnym można czasami wylicytować coś za bezcen, a do tego można sprzedać swoje rzeczy, których nie zdąży się zużyć.
7. Zakupy grupowe. Wspólny shopping w stylu groupona stracił już na popularności, ale dalej istnieje taka możliwość i można kupować razem z przyjaciółmi.
8. Newslettery. Sklepy i różni producenci oferują promocje dla osób zapisanych na ich newslettery. Warto być wśród tych osób.
9. Konkursy. Zazwyczaj się nic nie wygrywa. Ale czasami się wygra.
10. Klub testerki. W zamian za testowanie produktów można otrzymywać darmowe rzeczy.
11. Rozważne zakupy. Szybkie zakupy to bardzo zły pomysł. Każdy zakup powinien być zaplanowany i przemyślany.