Trwa ładowanie proszę czekać ...

Wybieramy perfumy – nuty zapachowe

3 lutego 2017

Wybór perfum najlepiej dokonać w wolnym czasie, kiedy nie musimy się spieszyć. Słabym rozwiązaniem jest wybieranie perfum przez szybkie spryskanie nadgarstka kilkoma różnymi zapachami, a także niewątpliwie wygodne testowanie perfum na kawałeczkach papierków. Wykorzystując pierwszy sposób możemy nie odróżnić właściwego zapachu perfum, które najbardziej przypadły nam do gustu, gdyż zapachy prawdopodobnie zmieszają się. Natomiast drugi sposób nie odzwierciedli zapachu, jaki wydobędzie się dopiero na naszej skórze. Perfumy uwalniają swój zapach powoli i dominują w takim zapachu różne nuty. Jak to wygląda w praktyce?

Nuty zapachowe

Każde perfumy posiadają trzy nuty zapachowe, kolejno głowy, serca i bazy. Zapach bazy jest zapachem najsilniejszym, który czuć przez co najmniej 8 godzin. Jest to jednak zapach mało natarczywy, jak nazwa wskazuje, bazowy dla reszty nut zapachowych. Dobrze poczujemy go dopiero po czterech godzinach. Dominuje nad nim przez większość czasu nuta serca, czyli nuta najważniejsza. Jej dominacja końc

zy się około 4 godziny po rozpyleniu perfum. Zapach nuty serca łączy się z zapachem ciała, co sprawia, że ten sam perfum inaczej pachnie na dwóch różnych osobach. Za pierwsze wrażenie z kontaktu z perfumami odpowiada z kolei nuta głowy. Jest to zapach bardzo intensywny, który przez pierwsze dwa kwadranse skutecznie przysłania pozostałe nuty, a potem znika bezpowrotnie.

Ile perfum jest w perfumach?

woda toaletowa

Perfumy dostępne są w rożnych postaciach różniących się przede wszystkim koncentracją olejków zapachowych i tym, w jakiej substancji są rozpuszczone. Silne stężenia perfum wymagają mocnego alkoholu. Mniej olejku to roztwór ze znaczną przewagą wody. Dokładne produkty ​rozpoznamy po oznaczeniach, jakie znajdziemy na ich opakowaniu:

• Perfumy (parfum) - ok. 25 do 40% olejków zapachowych;

• Woda perfumowana (eau de parfum) - ok. 10 do 15% olejków;

• Woda toaletowa (eau de toilette) - maksymalnie 10% olejków;

• Woda kolońska (eau de cologne) - od 2 do 5% olejków;

• Mgiełka (eau fraiche) - maksymalnie 3% olejków.

Perfumy są produktami stosunkowo drogimi, więc warto jest poświęcić trochę więcej czasu na wybór odpowiedniej propozycji i pozwolić im na zaprezentowanie nut serca i bazy zanim zdecydujemy się na zakup. Przemijające pierwsze wrażenie może bowiem sprawić, że już więcej po takie perfumy nie sięgniemy i będą drogą ozdobą szafki.